Facebook

Złośliwe oprogramowanie zostało stworzone po to, by uszkodzić dany komputer lub całą sieć połączonych ze sobą urządzeń. W dobie ogromnej popularności portali społecznościowych nie powinno dziwić, że to właśnie za ich pomocą cyberprzestępcy próbują masowo dotrzeć do wielu komputerów naraz. Złośliwe oprogramowanie pomija zabezpieczenia Facebooka i dąży do przejęcia kontroli nad kontem użytkownika. Zbiera informacje o nim, wysyła zmiany statusu i wiadomości do znajomych tak, by byli oni przekonani, że dane informacje zostały zamieszczone właśnie przez niego. Wirusy zalewają konto reklamami, obciążającymi pamięć operacyjną i powodującymi częste zawieszanie pracy komputera.

W jaki sposób infekujemy swój profil Facebookowy?

Złośliwe oprogramowanie pobieramy sami, nieświadomie, na przykład klikając na „szokujący” link do filmu umieszczonego przez znajomego (w rzeczywistości status wklejany jest przez wirusa). Jest to najczęściej stosowany sposób przez cyberprzestępców. Możemy je także przypadkowo ściągnąć podczas próby zainstalowania nowych funkcji na Facebooka bądź dodatków do popularnych przeglądarek. Użytkownicy najczęściej nabierają się na dodatki oferujące takie funkcjonalności, jak podejrzenie osób odwiedzających profil, zmieniających właściwości osi czasu bądź usuwających ją.

facebook

Sposób na usunięcie wirusów

W przypadku zaobserwowania na naszym komputerze złośliwego oprogramowania należy natychmiast podjąć określone kroki w celu zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Pamiętaj, że może on nie tylko zbierać informacje o Tobie, ale także wysyłać nieprawdziwe wiadomości i spowolnić pracę Twojego komputera. Usunięcie wirusa na pewno musimy zacząć od zmiany hasła do konta, przeskanowanie całego komputera przy pomocy programów np. F-Secure, Trend Micro oraz Microsoft (bezpłatne skanery antywirusowe, stworzone przez firmy współpracujące z portalem Facebook). Osobiście zalecam płatne rozwiązania np. ESET i to nie tylko do tego celu, ale w ogóle na co dzień. Do usunięcia wirusa może okazać się konieczna aktualizacja przeglądarki – najlepiej jest korzystać z Mozilla Firefox, Safari i Google Chrome.

Na końcu usuwamy wszystkie dodatki do przeglądarek, które budzą nasze podejrzenia. Warto przyjrzeć się, czy nagle nie wzrosła liczba „polubień” pewnych profili na portalu oraz temu, czy na osi czasu w przeciągu ostatnich dni nie pojawiły się linki, których na pewno wcześniej nie umieściliśmy.

O obecności w naszym komputerze wirusa może świadczyć nagłe rozsyłanie do znajomych spamu oraz pojawiające się dziwne komunikaty, informujące nas o konieczności wprowadzenia danych z karty kredytowej. Wirus przekonuje nas, że aby uzyskać dodatkową ochronę na Facebooku, musimy podać jej numer, czego absolutnie nie powinniśmy robić.

Jak oceniasz artykuł?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 ocena, średnio: 5,00 na 5)
Loading...

1 komentarz
linoskoczek
Lipiec 29, 2014
ad

Mogłeś wspomnieć od razu o clickjacking, bo teraz to jest bardziej popularne. Z pewnością widziałeś “szokujące” wpisy typu “Ksiądz przyłapany na seksie z nieletnim!”. Gdy to klikniesz, przechodzisz na fałszywą stronę z wiadomościami i Twoim oczom pokazuje się filmik. Klikniesz Play, to automatycznie klikasz w ukryty “lajk”, a dzień później łapiesz się za głowę i pytasz samego siebie, czemu masz polubiony fanpage “Gorące osiemnastolatki” ;)

Zapraszam do siebie: http://likeanerd.pl

Dodaj swoją opinie

Kompetencje

Certyfikat Cisco Certified Network Associate (CCNA) Routing and Switching

Polecamy

VirtualStudy.pl - technologia w zasięgu Internetu

Zasubskrybuj Newsletter

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej (zgodnie z Ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. Nr 144 poz. 1204.).

autoresponder system powered by FreshMail
 
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy pentest jest mojej firmie potrzebny?

Jeśli czytasz ten artykuł, to najprawdopodobniej tak. Test penetracyjny jest w stanie uratować Ci skórę i zaraz się o tym...

Zamknij