W ubiegłym roku tj. 2012, organizacja  BSA odnotowała ponad 600 zgłoszeń, dotyczących nielegalnego wykorzystnia oprogramowania w firmie. Z roku na rok takich zgłoszeń jest co raz więcej. W porównaniu do roku 2010, jest to pięciokrotnie większa liczba. Główne powody jakimi się tłumaczą właściciele, to kryzys.

Nie muszę pisać, z czym się wiąże “wpadka”, pomijając aspekty finansowe, nasza firma praktycznie staje w miejscu. No chyba, że pracujemy na kartkach i wykorzystujemy liczydło do obliczeń,  ale to raczej nie ta epoka i nie to miejsce na ziemi. Nie ma co tu dużo ukrywać, w przypadku kontroli, jeśli pozwoliliśmy sobie na zbyt wiele i w porę nie zareagowaliśmy np. wykonując audyt oprogramowania, możemy słono zapłacić. W roku 2012 najwyższe odszkodowanie opiewało na kwotę ponad 225 tys. złotych. Taka kara spółkę a tym bardziej działalność gospodarczą wyrzuca po za burtę biznesu.

Jasno do zrozumienia daje nam wypowiedź Krzysztofa Janiszewskiego (przewodniczący lokalnego komitetu BSA w Polsce):

Chcemy dać jasny sygnał wszystkim firmom nadal korzystającym z nielegalnego oprogramowania, że w 2013 roku konsekwentnie podejmować będziemy kolejne działania prawne przeciwko przedsiębiorcom łamiącym prawo w tym zakresie. W ubiegłym roku w trakcie antypirackiej kampanii telewizyjnej oraz radiowej otrzymaliśmy wiele zgłoszeń od pracowników nie godzących się na łamanie prawa w swoim otoczeniu oraz w pełni legalnych firm, które nie godzą się na przejawy nieuczciwej konkurencji w swojej branży – bo za takie uważają fakt korzystania przez konkurentów z nielegalnego oprogramowania.

Jeśli nie jesteś pewien swojego oprogramowania, tego co jest na komputerach Twoich pracowników, skontaktuj się z nami. Pomożemy, doradzimy.

źródło: BSA

zdjęcie: kiewic

Jak oceniasz artykuł?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

brak komentarzy
Dodaj swoją opinie

Kompetencje

Certyfikat Cisco Certified Network Associate (CCNA) Routing and Switching

Polecamy

VirtualStudy.pl - technologia w zasięgu Internetu

Zasubskrybuj Newsletter

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej (zgodnie z Ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. Nr 144 poz. 1204.).

autoresponder system powered by FreshMail
 
Przeczytaj poprzedni wpis:
Serwisy społecznościowe handlują naszymi danymi

Dla wielu zapewne jest to całkiem normalna sprawa, jak np. to, że obecnie żywność jest pełna szkodliwych składników i często...

Zamknij