W połowie 2012 roku na rynek wyjdzie nowa wersja SQL Server – SQL Server 2012. Jednocześnie Microsoft wprowadzi zaplanowane już zmiany w sposobie licencjonowania.

Oprogramowanie SQL, które zaistniało na rynku w 1989 roku w wersji 1.0, jest obecnie w Polsce najpopularniejszym systemem służącym do tworzenia baz danych i zarządzania nimi.  Zmiany w licencjonowaniu będą istotne nie tylko ze względu na formę, ale również koszt.

SQL Server 2012 - zmiany w sposobie licencjonowania


Przede wszystkim, zredukuje sie liczba edycji licencji. Z dotychczasowych dziewięciu pozostanie trzy – wycofane mają być licencje Workgroup i Small Business, a Datacenter zostanie włączone do edycji Enterprise – ta pozostanie w sprzedaży, razem z wersją SQL Standard. Powstanie nowy produkt – wersja Business Intelligence, licencjonowana tylko w postaci licencji na serwer oraz w postaci licencji dostępowych CAL dla urządzeń lub użytkowników.

Oprogramowanie typu Enterprise będzie miało postać wyłacznie licencji na rdzeń. Ten sposób licencjonowania będzie również jedną z opcji przy wyborze oprogramowania Standard. To istotna zmiana, jeśli chodzi o dotychczasowe licencje na procesor – obecnie każdy rdzeń będzie traktowany oddzielnie. Druga możliwość licencyjna, opierająca się o ilość użytkowników lub urządzeń korzystających z zasobów serwera, nie zmieni się.

Dane publikowane przez jednego z partnerów Microsoft (firmę Senetic) pozwalają stwierdzić, że licencje per rdzeń będą znacznie tańsze od dotychczasowych per procesor, dzięki czemu łatwiej będzie je nabyć pojedynczo, na tyle rdzeni, na ile jest to potrzebne. Z drugiej strony ceny licencji dostępowych CAL mają wzrosnąć o 25-30%.

Według informacji publikowanych przez Microsoft, zmiany w funkcjonalnościach serwerów mają służyć uproszczeniu licencji i ułatwieniu planowania systemu licencjonowania. Jednocześnie rozwiązania w zakresie wirtualizacji i działania serwera “w chmurze” mają być odpowiedzią na potrzeby rynku oraz na wzrastające zainteresowanie wersją Business Intelligence.

Jak oceniasz artykuł?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

brak komentarzy
Dodaj swoją opinie

Kompetencje

Certyfikat Cisco Certified Network Associate (CCNA) Routing and Switching

Polecamy

VirtualStudy.pl - technologia w zasięgu Internetu

Zasubskrybuj Newsletter

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej (zgodnie z Ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. Nr 144 poz. 1204.).

autoresponder system powered by FreshMail
 
Przeczytaj poprzedni wpis:
Piraci shareware

Z licencjonowaniem shareware jest jak z okresowym przeglądem auta. Z chwilą upływu terminu badania technicznego, auto nie stanie nagle na...

Zamknij