Serwisy społecznościowe handlują naszymi danymi osobowymi

Dla wielu zapewne jest to całkiem normalna sprawa, jak np. to, że obecnie żywność jest pełna szkodliwych składników i często niewiele ma wspólnego ze zdrowym produktem. Pewnie każdy z nasz słyszał jak znajomy mówił “a co tam będę sobie żałował, teraz we wszystkim jest chemia“. No tak, ale czy na pewno nic nie możemy z tym zrobić, dalej się truć? zapewne możemy, kwestia tylko mieć trochę chęci i odrobina czasu. Takie działanie później nam zaprocentuje np. lepszym samopoczuciem.

Podobnie jest w Internecie, obecnie jest tak wiele miejsc gdzie dobrowolnie oddajemy swoje dane osobowe, że jest to dla nas czymś naturalnym i nie wartego głębszej refleksji. Weszło to nam w nawyk, zautomatyzowane działanie, pojawia się serwis rejestrujemy się i praktycznie bez mrugnięcia okiem oddajemy “komuś” wszystkie informacje o nas. Najlepsze w tym, że nie zawsze musimy podawać cały swój życiorys, ale wystarczy, że zalogujemy się do serwisu przez Facebook gdzie praktycznie umieszczamy wszystko jak leci i już sprzedaliśmy się.. W tym momencie, możemy podobnie powiedzieć jak pisałem wyżej o żywności, nie ma co zawracać sobie tym głowę, wszędzie już tak jest. Ale kiedyś przyjdzie taki dzień, że to co kiedyś umieściłeś w sieci: informacje o sobie, zdjęcia, filmy, itp. zwróci Ci się i to nie do końca tak jakbyś tego chciał. Wtedy już nie będzie to takie obojętne dla Ciebie.

Nigdy nie mamy pewności do jakich celów zostaną wykorzystane dane o nas. W najlepszym wypadku będzie to spersonalizowana reklama, która dziwnym trafem będzie wiedziała, że jesteś właśnie na plaży i dostaniesz maila z reklamą kremu do opalania itp. A w najgorszym, sam pomyśl, do czego byś wykorzystał informacje np. “Adam Kowalski jest właśnie w Tunezji”

Do napisania artykułu skłoniło mnie nowe nagranie, Max Kolonko “Facebook nie jest cool – Max Kolonko Mowi jak jest“. Polecam inne filmy Maxa, są również ciekawe i dają inne spojrzenie na rzeczywistość.

Żeby nie psioczyć tylko na Facebook, kolejny wielki gigant Google również brnie w tym kierunku, by wiedzieć o nas DOSŁOWNIE wszystko. Na początku chcieli skatalogować cały Internet teraz jeszcze chcą wiedzieć co nieco o nas ;) Nowy produkt Google Glass, nie ma co ukrywać produkt został zaprezentowany bardzo uniwersalnie, na wielu grupach społecznych. Czyli każdemu powinien przypasować. Czyli będziemy mieli mnóstwo informacji o Was ;) Google już teraz wie o nas bardzo dużo, wystarczy że korzystamy z usług Google (nie musisz być zalogowany ;) ). To że coś jest za darmo to nie znaczy, że nie ma innych celów. W internetowym świecie walutą mogą być np. Twoje dane osobowe, Twoje zachowanie.

Właśnie a propo zachowania, może ktoś słyszał o technologii RIOT . Dzięki wspomnianej technologii, na podstawie danych uzyskanych z takich serwisów jak nasz lubiany Facebook, Twitter czy Foursquare jesteśmy w stanie przewidzieć, gdzie dana osoba aktualnie się znajduje. Już bez tych danych jesteśmy bardzo przewidywali, jeśli dobrze pamiętam 85%, a przy takiej technologii śmiem twierdzi, że mamy 99% pokrycie. Więcej w artykule RIOT – oprogramowanie, które zbiera dane…

I to chyba na tyle. Zrobicie jak chcecie.

Aktualizacja 18.03.13

Facebook przyznał się że szpieguje użytkowników.

Jak oceniasz artykuł?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

2 komentarze
Adam
Czerwiec 29, 2014
ad

To, że handlują naszymi danymi to jeszcze nie problem. Gorzej jest że nasze dzieci mogą być zagrożone…. Utrata haseł i podszywanie się na serwisach społecznościowych za innych naraża mocno nasze dzieci. Ja testuje właśnie program do ochrony Eyesity Eyesity – link

Piotr
Listopad 12, 2015
ad

W dzisiejszych czasach handluje się już wszystkim, takie nadeszły czasy. Trzeba dbać o swoją intymność w sieci i nie wykonywać pochopnych działań to z pewnością pozwoli nam ustrzec się przed zagrożeniem lub zniwelować znacząco prawdopodobieństwo wykorzystania danych przez nieuprawione do tego celu osoby.

Dodaj swoją opinie

Kompetencje

Certyfikat Cisco Certified Network Associate (CCNA) Routing and Switching

Polecamy

VirtualStudy.pl - technologia w zasięgu Internetu

Zasubskrybuj Newsletter

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej (zgodnie z Ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. Nr 144 poz. 1204.).

autoresponder system powered by FreshMail
 
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ochrona danych w firmie – 7 zasad

Świat wielkiego biznesu, pełen skomplikowanych struktur przemysłowych, finansowych i handlowych, ogromnych korporacji, średnich firm i małych działalności gospodarczych zwykle przechodzi...

Zamknij