Powstało - Europejskie Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością

Europejskie Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością (EC3) dziś rozpoczęło swoją działalność. Cóż to za twór i do czego ma służyć?

Już spieszę z wyjaśnieniem. W 2010 w centrum unii europejskiej kilka osób wpadło na pomysł utworzenia policji internetowej. Pomysł pozostawał tylko pomysłem przez następne dwa lata aż do stycznia, 2013 w którym ów pomysł zamienił się w komórkę walczącą z phishingiem, oszustwami finansowymi, pornografią dziecięca i innymi przestępstwami popełnionymi w internecie.

Jak będzie to wyglądało w praktyce?

Najpierw kilka suchych statystyk. Według raportu Norton Cybercrime z 2011 roku ofiarą cyberprzestępców pada aż milion osób na całym świecie. Oznacza to straty rzędu 290 miliardów euro rocznie (388miliardów dolarów). Ta statystyka wcale mnie nie dziwi. Wraz z biegiem lat coraz częściej załatwiamy swoje codziennie sprawy przez Internet. Rozmawiamy, kupujemy, prowadzimy firmy, stąd też zwiększona aktywność kryminalistów w sieci. Wróćmy jednak do EC3.

Centrum ds. Walki Cyberprzestępczością będzie niczym innym jak ogromną bazą danych. Do jego zadań należeć będzie gromadzenie całej dostępnej wiedzy w jednym miejscu. Wszystko to ma pomóc śledczym, prokuratorom i sędziom we wszystkich dwudziestu siedmiu krajach członkowskich. EC3, jako pierwsze ma połączyć informacje z otwartych źródeł takich jak prasa czy internet z sektorem prywatnym, policją i środowiskami akademickimi. Do zadań EC3 będzie należeć odpowiadanie na zapytania organów ścigania w kwestiach zarówno technicznych jak i kryminalistycznych zajmą się również organizacja szkoleń.

Pierwszym celem EC3 ma być nielegalna działalność online prowadzona przez zorganizowane grupy przestępcze. Priorytetem staną się ataki na bankowość elektroniczną i wszelkie inne działalności finansowe. Jednak to nie koniec, pracownicy EC3 skupią się również na działaniach w Inetenecie z wykorzystaniem seksualnym dzieci oraz przestępstwami wpływającymi na podstawową infrastrukturę i systemy informacyjne w UE.

Komisja Europejska ogłosiła, że Europejskie Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością (EC3) rozpocznie swoją działalność 11 stycznia w Hadze, a w jego otwarciu weźmie udział Cecilia Malmström, komisarz UE do spraw wewnętrznych.

Jak oceniasz artykuł?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

brak komentarzy
Dodaj swoją opinie

Kompetencje

Certyfikat Cisco Certified Network Associate (CCNA) Routing and Switching

Polecamy

VirtualStudy.pl - technologia w zasięgu Internetu

Zasubskrybuj Newsletter

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej (zgodnie z Ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. Nr 144 poz. 1204.).

autoresponder system powered by FreshMail
 
Przeczytaj poprzedni wpis:
95% firm z MŚP, zagrożonych przez cyberprzestępców

Trojany, keyloggery, kiepskie łącze czy też brak odpowiedniego oprogramowania może spowodować paraliż w każdej firmie, a w efekcie poważne straty...

Zamknij