Strach ma wielkie oczy, ale jeszcze większe mogą być konsekwencje tego, przed czym strach powstrzymuje. Nielegalne oprogramowanie zainstalowane na firmowych komputerach, jeśli zostanie wykryte, może słono kosztować. Nie jest ważne, czy właściciel firmy jest tego świadomy, czy nie. Sposobem na to, by pozbyć się niepewności i naprawić możliwe nieprawidłowości jest audyt legalności oprogramowania. Statystyki pokazują jednak, że z usługi audytu chętniej korzystają firmy działające bez zarzutu, ci zaś, którzy nie są tego pewni obawiają się, że audyt może ich pogrążyć. Jednak nic bardziej mylnego…

Nie taki audyt straszny…

To tylko groźnie brzmi…

Wielu przedsiębiorców wręcz drży na dźwięk słowa „audyt”, bo jednoznacznie kojarzy mu się ono z groźną kontrolą, która może wykryć wszelkie nieprawidłowości w firmie i być nieprzyjemna w skutkach. To też tłumaczy, dlaczego z audytu legalności oprogramowania najchętniej korzystają firmy, gdzie ze sprzętu komputerowego korzysta się zgodnie z prawem. My chcielibyśmy uświadomić zatem, że audyt ten, to audyt przyjazny. Zachęcamy więc do przeprowadzenia audytu szczególnie tych przedsiębiorców, którzy nie są pewni, że oprogramowanie, z jakiego korzystają w firmie jest legalne lub też mają pewność, że legalne nie jest. Audyt pomoże też zapobiec wykorzystywaniu przez pracowników firmowego sprzętu do celów prywatnych.

Audyt i wszystko jasne!

Audyt legalności oprogramowania to kompleksowa usługa, która nie tylko pomaga wykryć błędy, ale jest też pomocna w wyjaśnieniu, często zawiłych, umów licencyjnych. Nie zawsze bowiem nieprawidłowości wynikają z nielegalności, ale mogą być też skutkiem nieświadomego łamania praw i procedur określonych w umowie. Od chwili zainstalowania na sprzęcie komputerowym licencjonowanych programów i oprogramowań, należy ściśle przestrzegać praw ustanowionych przez autora, które nie zawsze są znane i zrozumiałe dla użytkowników. Certyfikowani audytorzy pomagają zrozumieć przepisy oraz przeszkalają pracowników przedsiębiorstw. Dzięki szkoleniu personel wie, w jaki sposób korzystać z danych programów i oprogramowań, by nie naruszyć umowy.

Zawartość kontrolowana…

Kolejnym problemem, który może nie mało kosztować to zawartość firmowych komputerów. Prywatne zdjęcia, pliki muzyczne i filmy często przechowywane są przez pracowników na firmowym sprzęcie. Dodatkowo, wiele z plików ściąganych jest w nielegalny sposób. Kadra zarządzająca rzadko kiedy może zweryfikować zawartość komputerów, zwłaszcza w dużych przedsiębiorstwach, a jak powszechnie wiadomo, gdy kota nie ma, to myszy harcują… I tu pojawia się problem, gdyż w przypadku zewnętrznej kontroli, to właściciel ponosi konsekwencje prawne i finansowe za pliki zgromadzone na komputerach. Wkraczająca „armia audytorów” wykrywa wszelkie, tego rodzaju pliki. Dla pracowników zaś organizowane jest szkolenie, na którym zostają uświadomieni o zagrożeniach i skutkach wynikających z podobnych działań. Po zakończeniu szkolenia, odpowiedzialność za użytkowany sprzęt ponosi nikt inny, niż korzystający z niego pracownik.

Krok ku legalności

Audyt legalności oprogramowania przeprowadzany na życzenie klienta to podstawowy krok do uniknięcia problemów finansowych i prawnych. Audytor, który odkryje nielegalne oprogramowanie, zobowiązany jest do zachowania poufności, po czym w profesjonalny i kompleksowy sposób eliminuje wszelkie nieprawidłowości. Audyt to także oszczędność pieniędzy, poprzez wydajne wykorzystanie oprogramowania i zarządzania nim w odpowiedni sposób. Dzięki temu uniknąć można wielu wirusów i problemów technicznych, których częstym źródłem jest pobieranie nieautoryzowanych programów. Legalne oprogramowanie to zatem pewność i bezpieczeństwo danych. Jeśli więc obawiasz się, że w Twojej firmie korzysta się z nielegalnego oprogramowania i programów, nie czekaj dłużej z zamówieniem audytu i uniknij problemów!

Jak oceniasz artykuł?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

brak komentarzy
Dodaj swoją opinie

Kompetencje

Certyfikat Cisco Certified Network Associate (CCNA) Routing and Switching

Polecamy

VirtualStudy.pl - technologia w zasięgu Internetu

Zasubskrybuj Newsletter

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej (zgodnie z Ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. Nr 144 poz. 1204.).

autoresponder system powered by FreshMail
 
Przeczytaj poprzedni wpis:
LEGALO pomaga spełniać dziecięce marzenia i edukuje

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas, kiedy częściej dostrzega się problemy biednych i chorych, zwłaszcza, gdy dotykają one dzieci. Wiele...

Zamknij