Hakerzy wzięli na cel IPv6

Protokół IPv6 to udoskonalona wersja jego poprzednika, IPv4. Wolne adresy, które zapewnia pula protokołu IPv4 topnieją coraz szybciej, dlatego wdrożenie nowego protokołu było nieuniknione. W innym przypadku globalna sieć przestałaby w końcu działać. Na szczęście pula adresów IPv6 nie ma szans się skończyć, pytanie tylko czy protokół jest bezpieczny…

Eksperci od bezpieczeństwa informatycznego ostrzegają

Jak się okazuje nie wszystko co nowe, musi być dobre. Eksperci do spraw bezpieczeństwa ostrzegają, że liczba ataków w sieci, które wykorzystują luki w protokole IPv6, rośnie. Ataki te wykorzystują wszelkie możliwości protokołu, m.in. funkcjonalność tunelowania, ogłaszanie DNS i nagłówki w routingu. Z czego wynika zagrożenie i jak się przed nim chronić?

Skąd to zagrożenie?

Główny problem zagrożonego bezpieczeństwa polega na tym, że dowolne urządzenie IPv6 może komunikować się z innymi urządzeniami i usługami IPv6 w tej samej sieci LAN. Dzieje się tak, gdy konfiguracja następuje automatycznie, co może prowadzić do dostępu do urządzenia osobom, które mogą przejąć nad nim kontrolę. Ogromne i chyba największe zagrożenie związane z IPV 6 wynika jednak z faktu, że w wielu sieciach urządzenia, które obsługują nowy protokół już działają i czekają na ogłoszenie routera, aby ujawnić się w sieci. Na ogłoszenia urządzeń IPv6 nie odpowiadają routery, które do tej pory obsługiwały wyłącznie IPv4, ale wrogie routery IPv6 wręcz przeciwnie.

Dobra konfiguracja = eliminacja

Sposobem na zabezpieczenie się przed możliwymi zagrożeniami i problemami związanymi z IPv6 jest właściwa konfiguracja i zabezpieczenie nowego protokołu. Jak się okazuje niektóre z zagrożeń tworzone są przypadkowo i wynikają z błędnie skonfigurowanego urządzenia użytkowników końcowych. Rozwiązaniem jest wdrożenie w trybie natywnym protokołu IPv6 i jego ochrona na tym samym poziomie i przed zagrożeniami tego samego rodzaju, jak w przypadku jego poprzednika, IPv4.

zdjęcie: Target Practice

Jak oceniasz artykuł?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

brak komentarzy
Dodaj swoją opinie

Kompetencje

Certyfikat Cisco Certified Network Associate (CCNA) Routing and Switching

Polecamy

VirtualStudy.pl - technologia w zasięgu Internetu

Zasubskrybuj Newsletter

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej (zgodnie z Ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. Nr 144 poz. 1204.).

autoresponder system powered by FreshMail
 
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy w chmurze jest bezpiecznie?

Problem bezpieczeństwa w systemach informatycznych to kwestia, która spędza sen z powiek specjalistom w tej dziedzinie. Zwłaszcza, że utrata danych...

Zamknij