Prawo

Na twoją skrzynkę pocztową trafił kolejny newsletter sklepu internetowego lub oferta szybkiej pożyczki, której nie zamawiałeś? Masz prawo zażądać informacji na temat tego, kiedy rzekomo miałeś udzielić zgodny na wysyłanie do ciebie ofert handlowych.

Czy na pewno wyraziłeś zgodę na przetwarzanie danych?

Musisz wiedzieć, że każda firma, która chciałaby wysłać do ciebie informację handlową, musi mieć na to twoją zgodę i to świadomą, a nieukrytą np. w 15-stronicowym regulaminie.

Zapisując się do newslettera w celu subskrypcji pewnych treści, powinieneś złożyć tzw. oświadczenie woli na przetwarzanie twoich danych osobowych i to też w ściśle określonym celu.

Szybki przykład:

Jeśli wyraziłeś zgodę na dostarczanie ci aktualnych informacji na temat zbliżającej się konferencji, to już e-mail o treści zachęcającej cię do zakupu dodatkowego szkolenia w przyszłym roku jest niezgodna z obowiązującym prawem.

Administrator ma 30 dni na udzielenie ci odpowiedzi

W razie jakichkolwiek wątpliwości, co do zasadności wykorzystania twoich danych osobowych w celu np. bombardowania twojej skrzynki e-mailowej kolejnymi katalogami producenta lub wykonywania połączeń telefonicznych itd., zgodnie z Art. 32 ust. 1 pkt 1-5a ustawy o ochronie danych osobowych – masz prawo zwrócić się do administratora danych i poprosić go o:

  • pełne dane identyfikacyjne (nazwa i adres administratora),
  • informacje na temat tego, w jaki sposób i w jakim celu przetwarzane są dane,
  • wskazanie [1] źródła, z jakiego pozyskano twoje dane osobowe,
  • udokumentowanie, od kiedy administrator przetwarza twoimi danymi w zbiorze.

[1] Zgodnie z ustawą, administrator może odmówić udzielenia takiej informacji, jeśli chroni go tajemnica zawodowa lub ma obowiązek zachować tajemnicę informacji niejawnych lub.

Zgodnie z Art. 33 Ustawy o ochronie danych osobowych z 29.08.1997 r., administrator ma obowiązek udzielić ci wyczerpującej odpowiedzi w ciągu 1 miesiąca od chwili złożenia zapytania.

Możesz złożyć zawiadomienie do GIODO

Stwierdziłeś, że twoje dane były przetwarzane w sposób niezgodny z deklaracją? Administrator ma obowiązek wykreślić cię ze zbioru (ustawa nie wskazuje na żaden konkretny termin: „bez zbędnej zwłoki”). Jeśli tego nie zrobi, masz prawo złożyć stosowne zawiadomienie do GIODO.

Jak oceniasz artykuł?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 ocena, średnio: 5,00 na 5)
Loading...

brak komentarzy
Dodaj swoją opinie

Kompetencje

Certyfikat Cisco Certified Network Associate (CCNA) Routing and Switching

Polecamy

VirtualStudy.pl - technologia w zasięgu Internetu

Zasubskrybuj Newsletter

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej (zgodnie z Ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. Nr 144 poz. 1204.).

autoresponder system powered by FreshMail
 
Przeczytaj poprzedni wpis:
Key locki i zabezpieczenia biometryczne coraz popularniejsze. Zwykłe hasła do lamusa

Google, Samsung i Microsoft pracują nad nowoczesnymi systemami autoryzacji, które miałyby podnieść poziom bezpieczeństwa użytkowników korzystających z urządzeń tzw. Internet...

Zamknij