Czy w chmurze jest bezpiecznie?

Problem bezpieczeństwa w systemach informatycznych to kwestia, która spędza sen z powiek specjalistom w tej dziedzinie. Zwłaszcza, że utrata danych oraz wyciek informacji dla większości firm oznacza niemałe kłopoty, a rozwój techniki niekoniecznie ułatwia im drogę… Kolejne wyzwanie to zapewnienie bezpieczeństwa danych w chmurze i systemach wirtualnych – czy jest to możliwe?

Co to jest Cloud Computing?

Termin „cloud computing” oznacza przetwarzanie w chmurze lub chmury obliczeniowe, a potocznie mówi się  o usługach w chmurze. Czym zatem są owe chmury? Przede wszystkim koncepcja cloud computing polega na tym, że użytkownik łącząc się z centrum danych za pomocą Internetu, uzyskuje dostęp do tych danych lub do usługi. Główną zaletą chmury są niższe koszty usługi niż przechowywanie danych na serwerach wewnętrznych, a także łatwość użytkowania usług. Niższe rachunki za energię i utrzymanie produktu końcowego brzmią nieźle, tylko na ile bezpiecznie jest w tej chmurze?

W chmurze, czyli gdzie?

Systemy działające w chmurze funkcjonują w świecie wirtualnym. Nie można zatem wskazać fizycznego miejsca ich przechowywania. Dane, gdy zostaną przeniesione ze statycznych serwerów fizycznych do wolumenów wirtualnych, stają się mobilne, trudno jest je zatem zlokalizować.

Jak chronić chmurę?

To jest dobre pytanie, bo jak można chronić coś, co nie ma stałej lokalizacji i cały czas się przemieszcza? To właśnie problem bezpieczeństwa w chmurze jest tu największym wyzwaniem. Na tradycyjnych serwerach środki ochrony i kontroli są wdrażane tak, aby dane były bezpieczne, a dostęp do nich miały tylko osoby uprawnione. Sprzęt natomiast wykorzystywany jest wyłącznie do celów własnych danej firmy. W przypadku chmury jest inaczej – trudno jest kontrolować przemieszczające się dane, a dodatkowo sprzęt współdzielony jest z innymi użytkownikami. Co zatem zrobić, by w chmurze było bezpiecznie?

Podstawowe kroki do bezpiecznej chmury

Bezpieczne korzystanie z chmury jest możliwe wyłącznie, jeśli możesz zaufać swojemu dostawcy usług. To jest najważniejsze kryterium, od którego zależy ochrona i bezpieczeństwo Twoich danych. Istotne jest również korzystanie z aktualnego oprogramowania antywirusowego oraz oprogramowania, które wykrywa w sieci złośliwe kody. Dzięki tym podstawowym krokom, bezpieczeństwo w chmurze nie musi być już tylko bujaniem w obłokach o chronionych danych.

Na koniec

Klika wzmianek o tym, że informacje marketingowe jakie na ogół słyszymy nie zawsze są prawdziwe

Jak oceniasz artykuł?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

1 komentarz
ad

[…] nowej wersji Rekomendacji D wprowadzono zapisy dotyczące m.in. przetwarzania w chmurze, zasad współpracy pomiędzy obszarami biznesowymi i technicznymi, zarządzania obszarem […]

Dodaj swoją opinie

Kompetencje

Certyfikat Cisco Certified Network Associate (CCNA) Routing and Switching

Polecamy

VirtualStudy.pl - technologia w zasięgu Internetu

Zasubskrybuj Newsletter

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej (zgodnie z Ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. Nr 144 poz. 1204.).

autoresponder system powered by FreshMail
 
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ściąganie plików – kiedy można, a kiedy już nie?

Wokół tematu „pobierania plików z sieci” wyrosło przekonanie, że każdy, kto pobierze z sieci jakiś plik staje się piratem komputerowym....

Zamknij