autoresponder system powered by FreshMail

Bitcoin - Logo

Wszystkie transakcje Bitcoin są jawne, co oznacza, że identyfikacja numeru elektronicznego portfela, z którego dokonano przelewu w BTC jest powszechnie dostępna. Czy to jednak oznacza, że Bitcoin nie gwarantuje anonimowości? I tak i nie.

Jak należy rozumieć prywatność w kontekście Bitcoin?

Wszystkie transakcje w cyfrowej walucie, jaką jest Bitcoin są powszechnie dostępne, ale w ocenie ekspertów, gwarantują pełne bezpieczeństwo ochrony danych osobowych. Jak to możliwe? Każdy przelew z portfela i do portfela jest odnotowywany w publicznej bazie. To oznacza, że jeśli znasz identyfikator odbiorcy, możesz sprawdzić ile transakcji wykonał, ile BTC otrzymał i jakie jest jego aktualne saldo rachunku.

Użytkownicy rozpoznają się tylko po adresach BTC

Rzecz w tym, że transfer środków odbywa się bez jakichkolwiek danych personalnych każdej ze stron (tj. odbiorcy i nadawcy), a więc bez:

  • imienia i nazwiska,
  • adresu korespondencyjnego.

Każdy właściciel swojego adresu Bitcoin ma oczywiście prawo ujawnić swoje dane, ale jest to sprzeczne z ideą całej społeczności, która powstała w celu zdecentralizowania transakcji (nie ma żadnego systemu pośredniczącego, BTC są wysyłane bezpośrednio od użytkownika do użytkownika) i zwiększenia prywatności wśród osób wymieniających się towarami i usługami.

Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że indywidualny numer Bitcoin jest jedynym identyfikatorem większości transakcji. Większości, bo nie wszystkich – zakup produktu w sklepie lub rejestracja na giełdzie, która pozwala handlować BTC wymagają na ogół podania pełnych danych identyfikacyjnych swoich klientów-użytkowników, a to stwarza już pewne ryzyko niekontrolowanego wycieku danych, np. podczas włamania do systemu informatycznego.

W jaki sposób poprawisz bezpieczeństwo danych osobowych w Bitcoin?

Stowarzyszenia, które zajmują się rozwojem społeczności Bitcoin sugerują, że dla maksymalizacji prywatności w transakcjach Bitcoin niezbędne jest:

  1. Generowanie nowych adresów Bitcoin na potrzeby każdej 1 transakcji – Im większą liczbą adresów Bitcoin posługujesz się, na co dzień, tym niższe prawdopodobieństwo, że ktokolwiek mógłby powiązać cię z każdą kolejną transakcją.
  2. Numer ID Bitcoin trzymaj tylko dla siebie – Jeśli nie zachodzi taka konieczność, nie dziel się swoim adresem Bitcoin z osobami trzecimi (online i offline).
  3. Kryj się za narzędziami poprawiającymi bezpieczeństwo w sieci P2P – Dla swojego bezpieczeństwa możesz korzystać albo z anonimowych proxy, serwerów VPN, albo z aplikacji, które skutecznie ukryją twój adres IP, z jakiego korzystasz (np. Tor). Bitcoin czerpie, bowiem z technologii P2P, więc pewne ryzyko, (mimo że niskie) nasłuchiwania sieci zawsze istnieje.

Na podstawie źródeł: Bitcoin.org

Edit: 1.02.2016

Czy twórcą kryptowaluty ‪Bitcoin‬ może być Polak? I prawdopodobnie jest to efekt pracy magisterskiej. Więcej informacji pod linkiem https://whoissatoshi.wordpress.com/2016/01/28/bitcoin-founder-unmasked/

Jak oceniasz artykuł?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 ocena, średnio: 5,00 na 5)
Loading...

brak komentarzy
Dodaj swoją opinie

Kompetencje

Certyfikat Cisco Certified Network Associate (CCNA) Routing and Switching

Polecamy

VirtualStudy.pl - technologia w zasięgu Internetu

Zasubskrybuj Newsletter

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej (zgodnie z Ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. Nr 144 poz. 1204.).

autoresponder system powered by FreshMail
 
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dostałeś spam? Zażądaj informacji, w jaki sposób pozyskano twoje dane osobowe

Na twoją skrzynkę pocztową trafił kolejny newsletter sklepu internetowego lub oferta szybkiej pożyczki, której nie zamawiałeś? Masz prawo zażądać informacji...

Zamknij