Do tego, że problem nielegalnego oprogramowania jest w polskich firmach powszechny, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Na firmowych sprzętach często wykrywane są nielegalne oprogramowania i programy, które zostały zainstalowane zazwyczaj nieświadomie, ale to nie ma większego znaczenia. Firmy na tym tracą, ponoszą ogromne kary finansowe, ale mimo wszystko problem nie znika. Czy UCA zmobilizuje polskich przedsiębiorców do korzystania tylko z licencjonowanych programów?

UCA zwalcza nieuczciwą konkurencję

UCA, czyli Unfair Competition Act to nowe przepisy dotyczące zwalczania nieuczciwej konkurencji. Chodzi tu głównie o problem związany z nielegalnym oprogramowaniem – każdy przedsiębiorca, który takie posiada gra nieczysto i postrzegany jest jako nieuczciwy konkurent. Dla rozwiązania problemu w USA postanowiono wprowadzić akt UCA, zgodnie z którym obowiązuje tam zakaz importu towarów od producentów, u których wykryto nielicencjonowane oprogramowanie. W przeciwnym razie towar nie ma prawa trafić na amerykański rynek.

Piraci, strzeżcie się!

Każdy producent eksportujący swoje produkty do USA, ma obowiązek przedstawić gwarancje, że w jego firmie nie naruszane są prawa autorskie do oprogramowania. Komputery, które wykorzystywane są w firmach na etapie produkcji, dystrybucji, sprzedaży, a także reklamy muszą mieć zainstalowane oprogramowania i programy wyłącznie z ważną licencją. Problem piractwa komputerowego w przedsiębiorcach, w USA traktowany jest bardzo poważnie. Narodowe Stowarzyszenie Prokuratorów Generalnych, zwróciło się do Federalnej Komisji Handlu o zaangażowanie w walkę z nieuczciwą konkurencją i zniechęcanie amerykańskich firm do współpracy z zagranicznymi kontrahentami, którzy wykorzystują nielegalne oprogramowanie. Zatem każdy, kto posiada nieważne licencje, niech ma się na baczności!

Nielegalni mogą liczyć straty

Konsekwencje związane z wykryciem nielegalnego oprogramowania w świetle UCA, to coś więcej, niż wysoka kara pieniężna. Firma, która wykorzystuje w swoim działaniach nielegalne oprogramowanie, narażona jest na konfiskatę towaru w trakcie eksportu, a także na całkowity zakaz eksportu do stanów, w których obowiązuje akt. Podobne praktyki wiążą się również z utratą prestiżu firmy i mogą prowadzić do jej upadku. Zatem, jeśli polscy producenci chcą zaistnieć na światowych rynkach, legalne oprogramowanie jest im do tego niezbędne.

Audyt – gra warta świeczki

Na szczęście, wśród polskich przedsiębiorców rośnie świadomość o przeprowadzanych kontrolach i konsekwencjach, jakie mogą nastąpić. Dlatego, żeby mieć pewność, że nie ma żadnych nieprawidłowości, coraz więcej firm decyduje się na audyt legalności oprogramowania. Powodem najczęstszych błędów jest nie tyle zamierzone działanie, co raczej brak wiedzy i niezrozumienie umów licencyjnych. I tu nieoceniona jest fachowa opinia audytorów oprogramowania. Audyt jest receptą na to, aby firma wykorzystywała wyłącznie licencjonowane oprogramowanie oraz sposobem na uporządkowanie dokumentacji licencyjnej.

Więcej o usłudze audytu przeczytasz w artykule „Nie taki audyt straszny” oraz na naszej stronie www.

zdjęcie: the_tahoe_guy: Yes, I had to do it – again

Jak oceniasz artykuł?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

brak komentarzy
Dodaj swoją opinie

Kompetencje

Certyfikat Cisco Certified Network Associate (CCNA) Routing and Switching

Polecamy

VirtualStudy.pl - technologia w zasięgu Internetu

Zasubskrybuj Newsletter

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej (zgodnie z Ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. Nr 144 poz. 1204.).

autoresponder system powered by FreshMail
 
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nielegalne cięcie kosztów w firmie

Piratów komputerowych nie brakuje i to nie tylko wśród indywidualnych użytkowników. Programy pochodzące z tak zwanego drugiego źródła, instalowane są...

Zamknij