Czy w dobie rozwiniętych systemów informatycznych, użytkownik Internetu może czuć się bezpiecznie? W San Francisco odbyła się konferencja RSA Conference 2012 poświęcona bezpieczeństwu informatycznemu, na której wystąpili najważniejsi eksperci branży IT. Specjaliści zbadali stan bezpieczeństwa w sieci oraz wymienili istniejące zagrożenia. Niestety z ich raportów wynika, że w sieci jest coraz miej bezpiecznie…

Analitycy IT wyliczają zagrożenia

Czy należy się bać?

Bruce Schneier, analityk bezpieczeństwa informatycznego, do najważniejszych obecnie zagrożeń w sieci, zaliczył przede wszystkim te, które naruszają prywatność internautów. Ekspert, szczególną uwagę zwrócił na wagę danych zgromadzonych w systemach informatycznych, sposoby przesyłania danych i plików w Internecie oraz wyścig zbrojeń w globalnej sieci. Gdzie szukać największych zagrożeń?

Licho nie śpi

Coraz więcej serwisów internetowych żąda od swoich użytkowników dokładnych danych osobowych, a licho nie śpi… Powstałe na podstawie tych informacji dane, narażone są na duże ryzyko wycieku. Użytkownicy takich serwisów, jak Facebook, Amazon czy iTunes powinni się mieć zatem na baczności! Według Schneiera jest to poważne zagrożenie dla prywatności internautów. W końcu do mniej lub bardziej groźnych przypadków wycieku danych już dochodziło – dane użytkowników vista.pl, hasła użytkowników Gadu-Gadu. To tylko niektóre przykłady zdarzeń, które miały już miejsce.

Zagrożenia czyhają wszędzie

Z eksperckich raportów wynika, że dla użytkowników indywidualnych zagrożeniem mogą stać się coraz bardziej skomplikowane systemy informatyczne, służące do alarmów, sterowników oświetlenia czy ogrzewania, a także do automatycznego blokowania i otwierania drzwi. Dla takich systemów to właśnie Internet jest medium komunikacyjnym. Zdaniem Johanna Ulricha, ataki na tego typu systemy są bardzo proste. Bowiem pakiety narzędziowe do obsługi takich urządzeń, można bez trudu znaleźć w sieci i szybko poznać ich działanie. Dlatego hasła dostępu mogą zdobyć nie tylko sprawni hakerzy, ale też zwykli złodzieje, a posiadacze takich systemów stają się łatwym dla złodziejów łupem.

Z audytem możesz spać spokojnie!

Skutecznym sposobem na zabezpieczenie danych zgromadzonych na serwerach jest przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa. Skorzystanie z usługi doświadczonych audytorów jest szczególnie istotne w instytucjach, które są w posiadaniu dokładnych danych osobowych swoich klientów, takich jak banki, instytucje publiczne, czy firmy. Warto zatem zainwestować w odpowiednie zabezpieczenia, zanim omówione zagrożenia przestaną być już tylko groźbą.

Raporty analityków bezpieczeństwa informatycznego pokazują, że wraz z rozwojem systemów informatycznych, zagrożenie wycieku danych jest coraz większe. Na serwerach firm oraz serwisów internetowych gromadzone są bardzo znaczące dane osobowe, które w każdej chwili mogą wyciec w niepowołane ręce. Audyt bezpieczeństwa jest nieocenionym narzędziem do zabezpieczenia systemów informatycznych i trzymanych na nich informacji.

Jak oceniasz artykuł?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

brak komentarzy
Dodaj swoją opinie

Kompetencje

Certyfikat Cisco Certified Network Associate (CCNA) Routing and Switching

Polecamy

VirtualStudy.pl - technologia w zasięgu Internetu

Zasubskrybuj Newsletter

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej (zgodnie z Ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. Nr 144 poz. 1204.).

autoresponder system powered by FreshMail
 
Przeczytaj poprzedni wpis:
O „komputerowej” odpowiedzialności słów kilka

Odpowiedzialność – ciężko jest ją dźwigać, dlatego wielu wolałoby jej uniknąć. Szczególnie, gdy może się to łączyć z nieprzyjemnymi konsekwencjami....

Zamknij