Prawo

Zmieniłeś miejsce prowadzenia działalności, rozszerzyłeś zakres przetwarzanych danych w zbiorze? Masz obowiązek zgłoszenia tego faktu do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

W jakich okolicznościach zachodzi obowiązek aktualizacji zbioru danych osobowych?

Zgodnie z obowiązująca ustawą o ochronie danych osobowych i art. 41 ust. 2, każda zmiana informacji w zbiorze powinna być zgłoszona do GIODO w czasie 30 dni od jej powstania.

Okoliczności, w których administrator ma obowiązek zgłoszenia aktualizacji:

* Wyjątkiem od reguły są zmiany w zbiorach danych zawierających informacje na temat m.in. przekonań religijnych, orientacji seksualnej, stanu zdrowia oraz innych danych wrażliwych, które wynikają wprost z art. 27 ust. 1 Ustawy o ochronie danych osobowych. W takich okolicznościach administrator jest zobowiązany do zgłoszenia tego faktu GIODO jeszcze przed faktycznym dokonaniem zmian.

W jaki sposób zgłosić zmianę w zbiorze danych osobowych?

Sam proces aktualizacji zbioru danych osobowych przebiega podobnie do rejestracji; administrator ma obowiązek skorzystać z uniwersalnego formularza, którym zwyczajowo rejestruje zbiory.

Zmiany można dokonać korzystając z elektronicznej aplikacji e-GIODO. Po odnalezieniu odpowiedniego zbioru danych osobowych – administrator wybiera opcję „Użyj do wniosku aktualizacyjnego” przy wybranym rekordzie.

Podpis elektroniczny nie jest wymagany

Co ważne, do przeprowadzenia aktualizacji zbioru danych osobowych GIODO nie wymaga ** od administratora bezpiecznego podpisu elektronicznego.

** przy braku podpisu elektronicznego niezbędne okazuje się dodatkowe potwierdzenie aktualizacji z podpisem i pieczątką administratora; dokument może zostać złożony bezpośrednio w siedzibie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych lub dostarczony listownie pocztą.

Jak oceniasz artykuł?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 ocena, średnio: 5,00 na 5)
Loading...

1 komentarz
Malwina
Grudzień 28, 2016
ad

Witam,
a co w przypadku, kiedy taki zbiór został zgłoszony kilka miesięcy temu i nie widnieje jeszcze w bazie zgłoszonych zbiorów, mimo otrzymania poświadczenia odbioru? O takiej aktualizacji należy powiadomić GIODO listownie?

Dodaj swoją opinie

Kompetencje

Certyfikat Cisco Certified Network Associate (CCNA) Routing and Switching

Polecamy

VirtualStudy.pl - technologia w zasięgu Internetu

Zasubskrybuj Newsletter

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej (zgodnie z Ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. Nr 144 poz. 1204.).

autoresponder system powered by FreshMail
 
Przeczytaj poprzedni wpis:
Konferencja „Zabezpieczenie danych osobowych” już za nami. Eksperci dyskutowali na temat roli ABI w biznesie

Niespełna trzy tygodnie temu zakończyła się II Konferencja „Zabezpieczenie danych osobowych”. Goście, którzy pojawili się w auli Politechniki Warszawskiej przy...

Zamknij