95 % firm z MŚP, zagrożonych przez cyberprzestępców

Trojany, keyloggery, kiepskie łącze czy też brak odpowiedniego oprogramowania może spowodować paraliż w każdej firmie, a w efekcie poważne straty finansowe.

Prosto z sieciowego frontu

95% komputerów w przedsiębiorstwach ma dostęp do sieci. To oczywiście nie mój wymysł ani pusta statystyka, a rzetelne badanie Urzędu Kontroli Elektronicznej. Dzisiaj internet to podstawowe narzędzie pracy i nic w tym dziwnego, dobrze byłoby gdyby prócz wspaniałych możliwości, które oferuje był również niezawodny i bezpieczny. Sprawdźmy jak jest naprawdę.

Prędzej czy później każda firma musi zdać sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakim jest utrata danych czy to z ręki hakera czy też wybuchu wulkanu akurat tuż obok naszej placówki. Powód nie jest ważny istotą jest, aby brać odpowiedzialność za przechowywane dane. Wiele firm to zauważa instalując firewalle i antywirusy, a także coraz częściej robiąc kopie zapasowe. Jak sprawa ma się w Polsce? Dosyć kiepsko. Według zestawienia najbardziej zagrożonych krajów w internecie (raport Symantec Poland o zagrożeniach bezpieczeństwa w Internecie) zajmujemy wysokie szóste miejsce. Co to oznacza? Tylko tyle, że jest bardzo źle na dodatek z wyliczeń wynika, że aż 20 proc. ataków jest wymierzonych w małe i średnie firmy.

Jeśli nie wiemy, od czego zacząć, warto zacząć od audytu

Audyt to najprostsza forma wyeliminowania wadliwego oprogramowania i zapewnienia bezpieczeństwa w firmie. Wiele technologii i rozwiązań informatycznych stosowanych w firmach można w prosty sposób uaktualnić o nowe funkcjonalności jednocześnie zwiększając poziom bezpieczeństwa, a przy tym nie utrudniając wykonywania obowiązków pracownikom.

Niestety audyt informatyczny jest kolejnym przykładem na to, że to, co popularne jest za granicą u nas nadal ma swoich sceptyków. Jestem zdziwiony takim podejściem polskich przedsiębiorców w końcu audyt informatyczny z łatwością pozwala wskazać te obszary w firmie, które funkcjonują prawidłowo tak samo jak i te, które wymagają poprawy z punktu widzenia bezpieczeństwa informacji i działania sieci, a raport końcowy może precyzyjnie wskazać nam luki w naszej firmie i pomóc w ich załataniu. Niestety nie wszyscy Polscy przedsiębiorcy są gotowi na wytykanie im błędów w ich własnej firmie, którą z powodzeniem prowadzą już parę lat.

Należy pamiętać, że czasy się zmieniają, a internetowych złodziei przybywa i często taki akt ignorancji kończy się zainfekowaną stroną firmową, kradzieżą danych, oszustwami finansowymi, a często też nadużyciami ze strony pracowników. Dlatego też warto poddać kontroli nie tylko urządzenia, ale wszystkie zasoby sieciowe firmy i procedury.

Ochrona firmowych danych

Dane osobowe klientów, pracowników, finanse czy wyniki sprzedaży to standardowe typy informacji gromadzone przez każdą firmę. Kiedyś do ich zapisania służyła kartka papieru dziś w większej mierze rolę kartki pełnią komputery stąd też ich odpowiednie zabezpieczenie jest koniecznością do sprawnego funkcjonowania firmy. Często wiele firm lekceważy tą wydawałoby się konieczność, co prowadzi do utraty ważnych informacji.

Potwierdzeniem na to jest przeprowadzone przez Microsoft badanie, z którego wynika, że jedynie 32% małych i średnich przedsiębiorstw szyfruje firmowe dyski, a tylko 18% koduje wysłane za pomocą poczty elektroniczne dokumenty. To niestety nie wszystko. W wielu firmach gdzie nie ma działu IT pracownicy korzystają z niezabezpieczonych sieci WiFi, co często prowadzi do kradzieży danych. Mało tego nawet w większych firmach nie tworzy się kopii zapasowych, a wspomniane WiFi zabezpiecza się przestarzałą i łatwą do załamania metodą WEP. Czasami mała awaria serwerów czy komputerów często oznacza paraliż organizacyjny, a próba odzyskania danych może okazać się niezwykle droga, a także nieskuteczna.

zdjęcie: Do Not Wash In Hot Water

Jak oceniasz artykuł?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

brak komentarzy
Dodaj swoją opinie

Kompetencje

Certyfikat Cisco Certified Network Associate (CCNA) Routing and Switching

Polecamy

VirtualStudy.pl - technologia w zasięgu Internetu

Zasubskrybuj Newsletter

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej (zgodnie z Ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. Nr 144 poz. 1204.).

autoresponder system powered by FreshMail
 
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kilka prostych słów o kradzieży danych

Siedzisz przed komputerem i spokojnie wstukujesz literki na klawiaturze nie mając pojęcia, że ów literki zaraz mogą znaleźć się na...

Zamknij